DMN2005LPK-7
DigiKey Part Number
DMN2005LPK-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2005LPK-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2005LPK-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2005LPK-7
Description
MOSFET N-CH 20V 440MA 3DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 440mA (Ta) 450mW (Ta) Surface Mount X1-DFN1006-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 10mA, 4V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 100µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
450mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
X1-DFN1006-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4V