DMN2004VK-7
DigiKey Part Number
DMN2004VKDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2004VKDICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2004VKDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2004VK-7
Description
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT563
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 20V 540mA 250mW Surface Mount SOT-563
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 540mA, 4.5V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
150pF @ 16V
Part Status
Active
Power - Max
250mW
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Supplier Device Package
SOT-563
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
540mA