DMN15H310SK3-13
DigiKey Part Number
31-DMN15H310SK3-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN15H310SK3-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN15H310SK3-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN15H310SK3-13
Description
MOSFET N-CH 150V 8.3A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 8.3A (Tc) 32W (Ta) Surface Mount TO-252-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.7 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
405 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
32W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
310mOhm @ 1.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA