DFLZ5V6-7
DigiKey Part Number
DFLZ5V6DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLZ5V6DICT-ND - Cut Tape (CT)
DFLZ5V6DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLZ5V6-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 1W POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 1 W ±7% Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFLZ5V6-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms