D12V0M1U2T-7
DigiKey Part Number
31-D12V0M1U2T-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D12V0M1U2T-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D12V0M1U2T-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D12V0M1U2T-7
Description
TVS DIODE 12VWM 30VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
180W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
45pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
14.2V
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30V