BAS40T-7-F
DigiKey Part Number
BAS40T-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS40T-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS40T-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40T-7-F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 200mA Surface Mount SOT-523
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-523
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed