AZ1117H-1.8TRG1
DigiKey Part Number
31-AZ1117H-1.8TRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AZ1117H-1.8TRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AZ1117H-1.8TRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1117H-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Category
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V