AS78L12RTR-G1
DigiKey Part Number
AS78L12RTR-G1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AS78L12RTR-G1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AS78L12RTR-G1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS78L12RTR-G1
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS78L12RTR-G1 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.8V @ 100mA (Typ)