AP7375-33SA-7
DigiKey Part Number
31-AP7375-33SA-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7375-33SA-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7375-33SA-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7375-33SA-7
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7375-33SA-7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Series
PSRR
85dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA