AP7366EA-12SN-7
DigiKey Part Number
31-AP7366EA-12SN-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7366EA-12SN-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7366EA-12SN-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7366EA-12SN-7
Description
IC REG LIN 1.2V 600MA 6DFN2020
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA U-DFN2020-6
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 600mA