AP7340-15FS4-7
DigiKey Part Number
AP7340-15FS4-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7340-15FS4-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7340-15FS4-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7340-15FS4-7
Description
IC REG LINEAR 1.5V X2-DFN10104
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA X2-DFN1010-4
EDA/CAD Models
AP7340-15FS4-7 Models
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
X2-DFN1010-4
Voltage Dropout (Max)
0.47V @ 150mA