AP7331-15WG-7
DigiKey Part Number
AP7331-15WG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7331-15WG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7331-15WG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7331-15WG-7
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7331-15WG-7 Models
PSRR
65dB (100Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V