AP63203QWU-7
DigiKey Part Number
31-AP63203QWU-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP63203QWU-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP63203QWU-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP63203QWU-7
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
EDA/CAD Models
AP63203QWU-7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
32V
Frequency - Switching
1.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Voltage - Input (Min)
3.8V