AP2132BMP-2.5TRG1
DigiKey Part Number
AP2132BMP-2.5TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2132BMP-2.5TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2132BMP-2.5TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2132BMP-2.5TRG1
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8-SO-EP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 2A 8-SO-EP
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V (2.5V)
Supplier Device Package
8-SO-EP
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 2A