AP2128K-3.3TRG1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP2128K-3.3TRG1 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AP2128K-3.3TRG1 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA | Base Product Number |