DKS-BBOARD6.5
DKS-BBOARD6.5
DigiKey Part Number
DKS-BBOARD6.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DKS-BBOARD6.5
Description
DIGI-KEY BREADBOARD 6.5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solderless Breadboard Terminal Strip (No Frame) 6.50" x 2.14" (165.1mm x 54.4mm)
Category
Number of Terminal Strips
1
Manufacturer
DigiKey Standard
Number of Distribution Buses
2
Series
Number of Tie Points (Total)
830
Packaging
Bulk
Number of 5-Tie Point Terminals
126
Part Status
Active
Size / Dimension
6.50" x 2.14" (165.1mm x 54.4mm)
Type
Terminal Strip (No Frame)
Wire Gauge
22 AWG