PMC-24V050W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 62
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-24V050W1AA
DigiKey Part Number
603-1242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-24V050W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-24V050W1AA Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
86%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CCC, CE, cURus
Current - Output 1
2.1 A