PMC-12V060W1NA
DigiKey Part Number
1145-1097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-12V060W1NA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PMC-12V060W1NA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed, Conformal Coated
Size / Dimension
5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, NEC Class 2, SIQ, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
5 A