PMC-12V035W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 60
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 125 ~ 375 VDC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-12V035W1AA
DigiKey Part Number
603-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-12V035W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 35W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-12V035W1AA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
84%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 125 ~ 375 VDC
Size / Dimension
3.86" L x 3.82" W x 1.50" H (98.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Current - Output 1
3 A