PMC-05V050W1AA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1145-1067-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMC-05V050W1AA |
Description | AC/DC CONVERTER 5V 50W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMC-05V050W1AA Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Efficiency 79% |
Packaging Bulk | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Part Status Obsolete | Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
Type Enclosed | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm) |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Approval Agency CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL |
Voltage - Output 1 5V | Standard Number 50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3 |
Current - Output 1 10 A | Base Product Number |