MDS-200APB36 AA
DigiKey Part Number
1145-MDS-200APB36AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-200APB36 AA
Description
AC/DC CONVERTER 36V 120W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.01" L x 2.01" W x 1.44" H (101.9mm x 51.1mm x 36.6mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
3.33 A