EFB1724SHG-F00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 325.0 CFM (9.10m³/min) 3 Wire Leads
EFB1724SHG-F00
DigiKey Part Number
603-1130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFB1724SHG-F00
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EFB1724SHG-F00 Models
Category
Noise
59.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
28.08 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
1.9 lbs (861.8 g)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
1.17A
Air Flow
325.0 CFM (9.10m³/min)
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Static Pressure
1.083 in H2O (269.8 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 40°C