DRU-24V40ABN
DigiKey Part Number
1145-1104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRU-24V40ABN
Description
UPS MODULE 40A 24V DIN
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) General Purpose, Industrial Control 960W 24V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRU-24V40ABN Models
Category
Power - Rated
960W
Manufacturer
Delta Electronics
Backup Time - Max Load
4.5 minutes
Series
Voltage - Output
24V
Packaging
Bulk
Size / Dimension
4.618" L x 1.969" W (117.30mm x 50.00mm)
Height
4.764" (121.00mm)