DRP-24V120W2BN
DigiKey Part Number
1145-1143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP-24V120W2BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRP-24V120W2BN Models
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Size / Dimension
4.61" L x 1.57" W x 4.88" H (117.0mm x 40.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
180 ~ 550 VAC (2 Phase)
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A