DRC-5V10W1AZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 1.5A
Delta Electronics DIN Rail Power Supplies  | Digi-Key Daily
DRC-5V10W1AZ
DigiKey Part Number
1145-1134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-5V10W1AZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-5V10W1AZ Models
Category
Power (Watts)
10W
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
78%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
3.58" L x 0.81" W x 2.19" H (91.0mm x 18.0mm x 55.6mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, TUV
Voltage - Output 1
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.5A