1-NPO/603-1202
DigiKey Part Number
1-NPO/603-1202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1-NPO/603-1202
Description
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC RECT
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 103.7 CFM (2.90m³/min) 3 Position Rectangular Connector
Category
Noise
44.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Width
25.40mm
Weight
0.437 lb (198.00 g)
Air Flow
103.7 CFM (2.90m³/min)
Current Rating (Amps)
0.400A
Static Pressure
0.371 in H2O (92.5 Pa)
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Bearing Type
Ball
Material - Frame
Plastic
Fan Type
Material - Blade
Plastic
Features
Locked Rotor Protection
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C