EMI1206R-1200
DigiKey Part Number
EMI1206R-1200-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMI1206R-1200
Description
FERRITE BEAD 1.2 KOHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 200mA 400mOhm
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Delevan
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Impedance @ Frequency
1.2 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)