1812R-272J
DigiKey Part Number
DN42127JTR-ND - Tape & Reel (TR)
DN42127JCT-ND - Cut Tape (CT)
DN42127JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812R-272J
Description
FIXED IND 2.7UH 517MA 750 MOHM
Detailed Description
2.7 µH Unshielded Inductor 517 mA 750mOhm Max 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
1812R-272J Models
Category
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)