1812R-103J
DigiKey Part Number
DN42112JTR-ND - Tape & Reel (TR)
DN42112JCT-ND - Cut Tape (CT)
DN42112JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812R-103J
Description
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Inductor 354 mA 1.6Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812R-103J Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1812
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)