2EDGVM-5.08-04P-14-100L(H)
DigiKey Part Number
2388-2EDGVM-5.08-04P-14-100L(H)TB-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
2EDGVM-5.08-04P-14-100L(H)
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90° Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Degson
Current - IEC
20A
Packaging
Bulk
Voltage - IEC
320 V
Part Status
Active
Current - UL
15 A
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL
300 V
Number of Positions
4
Color
Green
Positions Per Level
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.200" (5.08mm)