741C083510JP
DigiKey Part Number
60-741C083510JPTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-741C083510JPCT-ND - Cut Tape (CT)
60-741C083510JPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
741C083510JP
Description
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 0804
Detailed Description
51 Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0804, Concave, Long Side Terminals
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
51
Package / Case
0804, Concave, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Power Per Element
63mW