270X232A103B1A1
270X232A103B1A1
270X232A103B1A1
DigiKey Part Number
CT2205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270X232A103B1A1
Description
POT 10K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins, Board Locks
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Round
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.000" (25.40mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.626" Dia (15.9mm)