Image for KHEA120F-24-C is not available
KHEA120F-24-C
DigiKey Part Number
1776-KHEA120F-24-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHEA120F-24-C
Description
KHEA120F-24-C
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.38" L x 1.46" W x 4.88" H (111.3mm x 37.1mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
88V
Approval Agency
CE, cUL, cURus, DEMKO, UKCA, UL
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V