EDC104Z5R5H
DigiKey Part Number
338-EDC104Z5R5H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDC104Z5R5H
Description
0.1F, 5.5V
Detailed Description
100 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
100 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75Ohm @ 1kHz