CDV16FF151JO3F
DigiKey Part Number
338-2795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF151JO3F
Description
CAP MICA 150PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
150 pF
Features
RF, High Frequency
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)