104MMR250K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1572-1186-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 104MMR250K |
Description | CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 160V | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Voltage Rating - DC 250V | Applications General Purpose |