TV06B260JB-G
DigiKey Part Number
641-1251-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1251-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1251-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B260JB-G
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.25A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TV06B260JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.25A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V