TV02W240-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 376
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 5 711
Datasheet
38.9V Clamp 5.14A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123
TV02W240-G
DigiKey Part Number
TV02W240-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV02W240-G
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV02W240-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.14A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
SOD-123
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V