CZRT55C5V6-G is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 33 315
Datasheet
In Stock: 75
Parametric Equivalent
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 5.6 V 350 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3
CZRT55C5V6-G
DigiKey Part Number
CZRT55C5V6-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRT55C5V6-G
Description
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23-3
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±7%
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms