CPDU12V0U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Texas Instruments
Texas Instruments
24V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0603/SOD-523F
CPDU12V0U
DigiKey Part Number
641-1406-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDU12V0U
Description
TVS DIODE 12VWM 24V 0603/SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
120W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V