CDBV3-40-G
DigiKey Part Number
CDBV3-40-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBV3-40-G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 200mA Surface Mount SOT-323
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed