ATV04A260JB-HF
DigiKey Part Number
641-1563-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1563-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1563-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV04A260JB-HF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Detailed Description
42.1V Clamp 9.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
ATV04A260JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A