CSAB1040A-3R3M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1040A-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1040A-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1040A-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1040A-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 10.7A 11.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 10.7 A 11.8mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAB1040A-3R3M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.8mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
1040
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
16A