CSAB1040A-2R2M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSAB1040A-2R2M |
Description | FIXED IND 2.2UH 13.2A 8 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Molded Inductor 13.2 A 8mOhm Max 2-SMD |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSAB1040A-2R2M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 8mOhm Max |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Molded | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 2-SMD |
Inductance | Supplier Device Package 1040 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 25A |