CSAB1040A-1R5M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1040A-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1040A-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1040A-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1040A-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 18A 4.2 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 18 A 4.2mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAB1040A-1R5M Models
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Low DCR, Low Loss
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.453" W (10.00mm x 11.50mm)
Current - Saturation (Isat)
26A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)