300-30-10-GR-0250F
DigiKey Part Number
CN211GR-250-ND
1175-300-30-10-GR-0250F-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
300-30-10-GR-0250F
Description
CBL RIBN 10COND 0.025 GRAY FOOT
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 10 Conductors 0.025" (0.64mm) Flat Cable 250.0' (76.20m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.026" (0.66mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Ribbon Width
0.250" (6.35mm)
Part Status
Active
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
150 V
Number of Conductors
10
Operating Temperature
105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2678
Length
250.0' (76.20m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
30 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 38 AWG