RD10RA10RGR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 274
APEM Inc.
In Stock: 49
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
RD10RA10RGR
DigiKey Part Number
2449-RD10RA10RGRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2449-RD10RA10RGRCT-ND - Cut Tape (CT)
2449-RD10RA10RGRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA10RGR
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)