CHB100W-24S24-CM
DigiKey Part Number
2034-3468-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB100W-24S24-CM
Description
DC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 4.17A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHB100W-24S24-CM Models
Category
Current - Output (Max)
4.17A
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Power (Watts)
100W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87.5%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V