DCCM25SSBN
DCCM25SSBN
Cinch Dura-Con Micro-D Connectors | Digi-Key Daily
DCCM25SSBN
DigiKey Part Number
116-1186-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM25SSBN
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCCM25SSBN Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C