NC3SWLF.031 0.5OZ
DigiKey Part Number
315-NC3SWLF.0310.5OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC3SWLF.031 0.5OZ
Description
LF SOLDER WIRE MINI POCKET PACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
No-Clean Wire Solder Sn96.5Ag3.5 (96.5/3.5) 20 AWG, 21 SWG Tube, 0.50 oz (14.17g)
Category
Diameter
0.031" (0.79mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
430°F (221°C)
Packaging
Bulk
Flux Type
No-Clean
Part Status
Active
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG